Вікові зміни зубів та прикусу

Вчені, які займаються питаннями старіння організму людини, стверджують, що перші ознаки з’являються після 25 років, а видимі — у 35–40 років. У статті ми розглянемо, які бувають вікові зміни прикусу та зубів та що допомагає зберігати довголіття гарної усмішки.

Особливості життєвого циклу зубів

У людини зачатки зубів формуються у період внутрішньоутробного розвитку. Потім у малюка прорізаються молочні зуби, які згодом змінюються постійними. Цікавим є той факт, що у прорізаних постійних зубів процес дозрівання структури триває від 2 до 4 років.

Зубна емаль протягом життя людини зазнає наступних змін:

  • Зменшуються властивості відновлення емалі. У зубів утворюється підвищена чутливість.
  • Емаль повільно стирається. За рахунок таких вікових змін поступово зменшується висота зубів.
  • З’являються мікротріщини на емалі. У них проникає наліт та пігментні частинки чаю, кави та різних продуктів харчування.

Мікротріщини емалі призводять до наступних наслідків:

  • жовтизні зубів – поступово втрачається білизна емалі, утворюється жовтуватий відтінок, інтенсивність якого з часом посилюється;
  • потьмарення емалі – втрачається природний блиск.

На пожовклих та потьмянілих зубах стають видимими застарілі реставрації – пломби та коронки. Цей дефект особливо впадає у вічі в зоні посмішки. У тьмяної зубної емалі поверхня виглядає як матова.

Зубний наліт має властивість мінералізуватись. Коли такий процес відбувається з нальотом, який проник у мікротріщини, блокується надходження мінералів у структуру емалі. Тому люди середнього та старшого віку не спостерігають такого ж ефекту від профілактичних стоматологічних заходів, як у дитинстві чи молодості.

Вікові видозміни ясен

Стан ясен безпосередньо залежить від кількості колагену в тканинах, які оточують зуби. З віком в організмі знижується рівень синтезованого колагену, тому зменшується обсяг ясен та щільність їх слизових оболонок.

Приблизно у 30% людей середнього віку починає розвиватися рецесія – патологія, за якої опускаються ясна, оголюючи коріння зубів. Захворювання не тільки призводить до появи естетичного дефекту, а й може спровокувати втрату всіх зубів. У людей похилого віку високий ризик розвитку вікової рецесії. Це відбувається у зв’язку з розвитком деяких хронічних захворювань або через недостатню гігієну.

Як із віком змінюється прикус?

Процес стирання зубів, який відбувається у людей протягом усього життя, призводить до порушення їх змикання. Така зміна прикусу може бути спровокована і некоректним протезуванням. При зниженні висоти прикусу з’являються косметичні дефекти: глибокі носогубні складки та кисетні зморшки.

Висота прикусу змінюється також через вікове зниження щільності кісток — 0,3–0,5% на рік. Причому у жінок із початком клімактеричного періоду на тлі зміни гормонального фону суттєво збільшується швидкість втрати кісткової тканини у всьому організмі, у тому числі у зубощелепній системі.

Як запобігти старінню ясен та зубів

Для профілактики старіння зубів та ясен слід дотримуватися таких правил:

  • раціональне збалансоване харчування та щоденне вживання 1,5–2 літрів чистої води;
  • регулярні прогулянки на свіжому повітрі та посильна фізична активність;
  • восьмигодинний сон та зниження кількості стресових факторів;
  • щоденний дворазовий догляд за зубами та виконання професійної гігієни раз на півроку;
  • профілактичні огляди у стоматолога не рідше 2 разів на рік.

Процеси старіння незворотні, але регулярне виконання профілактичних заходів та своєчасне використання можливостей антивікової стоматології дозволять зберегти красу зубів.

Сучасна антивікова стоматологія успішно відновлює висоту зубів та прикусу, а також білизну зубної емалі. Вона повертає людині як красу посмішки, а й правильний прикус, який впливає на здоров’я всього організму.

Інші Статті