Як побороти страх перед стоматологом

За статистикою, близько 60% людей в різній мірі страждають дентофобією – боязню лікувати зуби. Страх відвідування стоматологічного кабінету є дійсно серйозною проблемою, з якою стикаються як діти, так і дорослі. У цій статті ми розповімо, звідки з’являється паніка і як від неї позбутися.
Чому виникає фобія перед стоматологами
Страх лікування зубів як правило є набутим. Часто цьому сприяє цілий ряд причин:
- попередній негативний досвід лікування зубів;
- виражений блювотний рефлекс;
- чутливість ротової порожнини;
- страх будь-яких медичних процедур, боязнь інструментів, шприців, голок, запаху ліків;
- страх підхопити інфекцію;
- почуття сорому і страх бути приниженим – людина гостро сприймає коментарі з приводу стану зубів і поганої гігієни.
Як розпізнати дентофобію
Дентофобія проявляється на психоемоційному та фізичному рівнях. Її симптоми такі:
- сильне почуття тривоги, страху;
- неконтрольована агресія;
- заціпеніння;
- прискорений пульс;
- підвищення тиску;
- тремор;
- сухість в роті;
- нудота, іноді блювота;
- запаморочення, переднепритомний стан.
Чому не можна ігнорувати проблему
Відчуваючи страх, людина намагається уникати ситуацій, які його викликають. Однак, коли мова заходить про здоров’я, така тактика є неприпустимою, адже проблема буде тільки посилюватися. Відкладаючи похід до стоматолога, людина ускладнює свої статки. Надалі лікування може бути складнішим і дорожчим.
Як боротися з дентофобією
Все більше стоматологів і пацієнтів розуміють серйозність проблеми, і що вмовляннями тут не обійтися. У будь-якої фобії є свої причини. І коли прості прийоми не допомагають, то найкращим рішенням буде звернутися до психотерапевта. Він виявить, з чим пов’язаний страх і розповість про техніки, які допоможуть впоратися з дентофобією.
Кілька кроків, які допоможуть заспокоїтися перед лікуванням зубів:
- Ознайомтеся з інформацією про те, чим зараз займається стоматологія, які методики і технології лікування існують. Подивіться фото «до/після» на сайтах клінік – здорові і красиві посмішки надихнуть вас і знизять страх.
- Виберіть клініку, яка буде для вас комфортною. Прийдіть хвилин на 15-20 раніше, щоб звикнути до атмосфери і налаштуватися.
- На першому прийомі познайомтеся зі стоматологом, розкажіть лікарю про те, що вас турбує. Хороший спеціаліст зробить все для комфорту пацієнта.
- Після того, як буде визначено хід лікування, почніть з простої процедури – наприклад, гігієнічної чистки.
- Знизити рівень напруги можна, задаючи стоматологу питання. Розпитайте докладно про дії, тривалість маніпуляцій, вартість.
Також для дентофобів справжнім порятунком може стати лікування зубів уві сні. При необхідності за один прийом можна виконати кілька лікувальних маніпуляцій.
Як допомогти дитині впоратися з дентофобією
У формуванні страху перед стоматологами чималу роль відіграє фактор спадковості. Малюки, які жодного разу не були у стоматолога, не можуть боятися самі по собі. Зате запросто переймають звички батьків. Тому важливо не передати дитині свій минулий негативний досвід. Наведіть приклад брата, дядька або бабусі, які легко ходять до стоматолога, щоб підживити у дитини позитивні емоції.
Сходіть з дитиною на консультацію до зубного лікаря. Причому почати краще з віку 2 років. Стоматолог розповість про основи гігієни, навчить чистити зуби. Надалі малюк буде знайомий з деякими маніпуляціями і йому не буде так страшно.