Які вітаміни та мінерали зміцнюють зуби та ясна?

Вітаміни та мінерали беруть участь у важливих фізіологічних процесах, що підтримують нормальне функціонування всіх органів людського організму. Ми розглянемо, які з них забезпечують здоров’я зубів та ясен, а також у яких продуктах вони містяться у великій кількості.

Вітамін D

Здоров’я зубів залежить від рівня вітаміну D. Він необхідний засвоєння таких важливих мінералів, як кальцій і фосфор. У зубній емалі їх сполуки становлять до 75%. Вітамін D утворюється в організмі людини, коли на його шкіру впливають ультрафіолетові сонячні промені. Здоровій людині рекомендується двічі на тиждень гуляти в сонячну погоду від 5 до 30 хвилин (залежно від пори року), щоб забезпечити себе необхідною кількістю «сонячного» вітаміну.

Про нестачу вітаміну може сигналізувати відчуття печіння у роті. Для поповнення його запасів у раціон слід включати жирну рибу (лосось, тунець, сардини), яловичу печінку, яйця, горіхи та олії.

Вітамін А

Вітамін А сприяє поділу всіх клітин, у тому числі слизових оболонок ясен. Він також підтримує здоровий стан зубної емалі. При недостатньому рівні вітаміну емаль стає шорсткою, а ясна червоніють і набрякають. Вітамін утворюється в організмі людини з каротиноїдів. Їх багато в помаранчевих, жовтих та темно-зелених овочах та фруктах. До раціону слід регулярно включати моркву, гарбуз, жовтий болгарський перець, шпинат, капусту, апельсини та мандарини. Крім цього, потрібно вживати продукти, багаті на вітамін: вершкове та рослинне масло, яйця та всі види риби.

Вітамін С

Вітамін С необхідний для підтримки здорового стану ясен. Коли його мало, на яснах з’являються ранки. Кладезь вітаміну – всі овочі, ягоди та фрукти. Лідерами за його змістом є солодкий перець, броколі, цитрусові та полуниця. Вживання фруктів, у яких міститься велика кількість вітаміну у поєднанні з біофлавоноїдами, запобігає утворенню зубного нальоту. До таких плодів відносяться апельсин, вишня та абрикос.

Кальцій

Кальцій забезпечує здоровий стан емалі. Якщо в організмі мінералу мало, то для проходження фізіологічних процесів він «забирається» з кісток, у тому числі і навколо зубів. Це призводить до їх розм’якшення. Тому продукти з високим вмістом мінералу необхідно щодня включати у свій раціон. До них відносяться всі молочні продукти, бобові (квасоля, горох, сочевиця), салат, шпинат, цвітна капуста, мигдаль, риба та морепродукти. На дефіцит кальцію вказують такі прояви: підвищена чутливість зубів, сухість слизових оболонок ротової порожнини та поява на них виразок.

Фосфор

Фосфор необхідний для нормального зростання зубів та здорового стану зубної емалі. Його багато у рибі, червоних сортах м’яса, всіх видах горіхів та молочних продуктів. Люди дуже рідко буває дефіцит фосфору. Його може спровокувати прийом ліків.

Магній

Магній підтримує у нормальному стані структуру зубної емалі. При достатньому рівні мінералу емаль не руйнується і не стоншується. Магнію багато в горіхах, бобових та темно-зелених овочах (шпинаті, броколі та ін.). На його нестачу вказують такі прояви: швидка стомлюваність, поколювання в руках та ногах.

Фтор

Фтор зміцнює кісткову тканину та емаль. Він допомагає запобігати розвитку карієсу. Мінерал міститься в питній воді та продуктах: молоці, яловичині, горіхах та шпинаті. За його дефіциту з’являється підвищена чутливість зубів.

За описаними симптомами ви можете самостійно визначити, якого вітаміну або мінералу вашому організму не вистачає, але в жодному разі не слід займатися самолікуванням. Вітаміни та мінерали, а також вітамінні комплекси повинен призначати виключно лікар після проведеного обстеження. Ви можете допомогти своїм зубам і яснам, якщо внесете корективи в раціон харчування та запишитеся на прийом до сімейного лікаря.

Інші Статті