Зуби мудрості: питання і відповіді

Зуби мудрості часто доставляють чимало клопоту. Вони важко прорізуються, їх складно чистити і лікувати. Найчастіше «вісімки» рекомендують видаляти, так як вони, по суті, є рудиментами. У цій статті ми відповімо на кілька запитань про зуби мудрості, щоб внести більше ясності.

Де знаходяться зуби мудрості і що це таке?

Зуби мудрості, вони ж «вісімки», вони ж – треті моляри. Дісталися нам від давніх предків, які їли переважно тверду необроблену їжу. А для цього щелепа повинна була бути більш потужною, щоб мати можливість дробити і пережовувати «складну» їжу. Сучасним людям, що харчуються обробленими продуктами, «вісімки» вже не потрібні.

Коли з’являються зуби мудрості?

Формування третіх молярів починається з 15-річного віку, але прорізування може затягнутися аж до 30 років. Якщо до цього віку «мудрий зуб» не з’явився, то чекати його вже не варто.

Скільки може вирости зубів мудрості?

Прийнято вважати, що повний «комплект» зубів становить 32 штуки. 4 з них – це зуби мудрості. Але в процесі еволюції у сучасного покоління часто формуються тільки 2 зуби, а у 30% людей, згідно з останніми дослідженнями, «вісімки» і зовсім не закладаються.

Чи можна запломбувати зуби мудрості?

У разі, коли треті моляри правильно розташовані і дозволяють провести лікування, це робиться точно так само, як і з іншими зубами.

В яких випадках зуби мудрості потрібно видаляти?

Досить часто з ростом зубів мудрості виникає ряд проблем. Ось в таких випадках з ними краще попрощатися:

  1. «Вісімки» чинять тиск на зубний ряд і зміщують їх, викликаючи скупченість, а це вже вимагає лікування у ортодонта.
  2. Також при тиску на здорові зуби може виникнути біль, набряклість, піднятися температура. Якщо вчасно не вжити заходів, сусідні зуби можуть сильно пошкодитися.
  3. Якщо зуб мудрості розташований таким чином, що його неможливо нормально чистити, то в подальшому це призведе до утворення карієсу. Як правило, до такого зуба не може дістатися і стоматолог. А нелікований карієс – це джерело постійної інфекції. Тому видалення буде вірним рішенням.
  4. При ортодонтичному лікуванні «вісімка» може заважати правильному розподілу зубів в ряду. В такому випадку також рекомендується видалити моляр.
  5. Ще одна причина – неповне прорізування зуба і неправильний напрямок його зростання. В результаті цього в області прорізування запалюються м’які тканини, цей стан називається перикоронаритом. Навколо моляра, прикритого так званим капюшоном, починають активно розмножуватися мікроорганізми. І це перешкоджає нормальній гігієні. Як результат – запальний процес, що супроводжується болем і підвищенням температури.

Що робити при прорізуванні зубів мудрості?

Коли ви помітили, що «прокльовуються» нові зуби, зверніться за консультацією до стоматолога. Іноді «вісімки» краще видалити відразу, щоб в подальшому уникнути труднощів.

Як відбувається видалення зуба мудрості, розташованого горизонтально?

У разі, коли зуб знаходиться під кістковою пластиною, його також може бути необхідно видалити. Процедура ця досить травматична, але в умілих руках фахівця, озброєного сучасним інструментом вона проходить швидко.

Зазвичай видалення третіх молярів проводять під місцевим знеболенням, крім випадків, коли необхідне лікування в умовах стаціонару – це хірург визначає на попередній консультації.

Як вести себе після видалення?

Варто відзначити, що дотримання протоколу поведінки і прийому запропонованого медикаментозного лікування після видалення вісімок важливо не менше, ніж професіоналізм лікаря. Правила не складні і легко здійснимі. У нас в медичному центрі вам видадуть пам’ятку з приписами і правилами поведінки в післяопераційний період. Дотримуючись їх, реабілітація проходить легко і прогнозовано.

Коли варто зберегти зуби мудрості?

Існує кілька причин для збереження «вісімки»:

  • зуб прорізується в правильному напрямку, не зміщує своїх «сусідів», доступний для гігієни;
  • в майбутньому моляр може бути опорою для протезів;
  • при можливості замістити відсутній зуб за допомогою переміщення «вісімки» на його місце – реплантації.

Не ростуть зуби мудрості – чому?

Якщо ви ставите питанням, чому у вас немає зубів мудрості, то на це є дві причини:

  1. Вам пощастило і ви потрапили в той відсоток людей, у яких не сформувалися треті моляри.
  2. Зуб має неправильний вектор прорізування – накритий кісткової пластиною або яснами.

Для визначення того, чи сформувався зачаток зуба мудрості і де він знаходиться можна провести рентгенологічне дослідження.

Інші статті